wz

Jak připojuji  svoje antény ?


1.  Laděný odsávací člen    :

     
         Na fóru  www.cbradio.cz   se  nyní znova otevřela otázka  možnosti připojení  externí antény bez elektrického a mechanického zásahu do stanice a tím porušit VO .  Zkusil jsem se touto otázkou  trochu zabývat.  Předem jsem vynechal různé  DUHOVKY a pod. Zaujala mě   smyčka, která je vyladěna do rezonance ( LC obvod ). Vf se odebírá z odbočky této smyčky. 
 
         Toliko teorie a nyní k vlastní stavbě :  z 2mm  drátu  jsem  vytvořil smyčku.Vnější rozměr smyčky je o průměru  24 mm.  Na jedné straně s rádiusem a na druhé straně  rovnou pro přiložení k pendreku staničky. Použil jsem SMA  female  konektor a na jeho podložku jsem připájel  konec smyčky s rádiusem.  mezi  druhý živý konec smyčky a plášť konektoru jsem připájel  skleněný dolaďovací kondenzátor 1,5 - 6pF. Ze středového pinu konektoru připájíme kousek drátu pro připojení odbočky a drátek přiletujeme někde v  1/3 smyčky.
 
         Vlastní konstrukce je patrná z  jednotlivých obrázků :
        

                

 

 

 

 

 

 

    

         Ladění  smyčky provedeme takto:  na konektor připojíme protikus s  koaxiálním kabelem délky 1/2 lambda, takzvaný opakovač impedance.  Na konec kabelu  přiletujeme  dva odpory 100ohm  paralelně, tak aby výsledný odpor byl  50 ohm. Kdo bude používat 75 ohm koax, tak  použije dva odpory 150 ohm.  Odpory přiletujeme s co nejkratšími vývody ke střednímu vodiči  a druhé konce ke stínění. Z  odporů budeme  přez usměrňovací diodu  ( nějakou vf , stačí GA 201 nebo řada OA ) odebírat napětí  pro měřidlo.  Smyčku připevníme k pendreku staničky třeba suchým zipem, nebo izolačkou. Pro ladění je izolačka vhodnější, aby nám  smyčka nejezdila po pendreku. Zaklíčujeme stanici a na měřidle  sledujeme reakce. Laděním  kondenzátoru se snažíme docílit největší  výchylky  na měřidle. Po nastavení zkusíme ještě  měnit  umístění odbočky na smyčce. Reakce by měly být opět patrné na měřidle. Po každé změně polohy odbočky znovu doladíme kondenzátor.

         Na obrázcích je poloha  sací smyčky na  anténě. Zde  INTEK MT 2020 a orientace konektoru ke stanici. Přívodní kabel bude vhodné asi také nějak fixovat ke stanici. Zase asi nejlépe suchým zipem.

                   

          Závěrem :  mě se podařilo zatím odsát malinko nad 40%  vf energie z pendrekové antény.  Výhoda je že máte na výstupu  tedy na konektoru sací smyčky  50 nebo 75 ohm podle konektoru a naladění odbočky. Je jasné že pro impedanci 75 ohm bude poloha odbočky  trochu jinak.  Noa co dodat ?  Elektricky ani mechanicky jste  neprovedli zásah do  stanice.

 


Stanley  5.10.2006