wz

Jak dělám a ladím svoje antény ?


1. HB9CV + 2direktory :

Tato anténa vznikla úplně na začátku mých tuningových pokusů pro poslech na UHF pásmu. Když jsem uvažoval jakou vyrobit směrovou anténu vzpomněl jsem si na úpravu HB9CV podle jednoho AMA sborníku. Konstrukci ověřoval jeden známý odborník na antény a tak jsem si řekl že to zkusím přepočítat na UHF pásmo. Prohledal jsem i internet a objevil stránku s výpočty klasické HB9CV, ze které jsem také vycházel. První prototyp byla jen klasická BH9CV. Chtěl jsem nejdříve ověřit parametry původní antény a poté přidat 2 direktory a znovu ověřit parametry antény. Na obrázku je původní varianta HB9CV s dolaďovacím kondenzátorem a detail připojení kondenzátoru.


    
S touto základní verzí byla výchylka po doladění kondenzátorem na měřiči síly pole 100 dílků z 200 dílkové stupnice Nyní jsem přidal 2 direktory a výchylka na měřiči síly pole stoupla na 180 dílků. Takže výsledek byl nad očekávání dobrý. S touto provizorkou jsem vyrazil na nejbližší kopec na první testy k poslechu na UHF pásmu.

                                                                               

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nutno dodat jednu základní věc, se kterou jsem se setkal při ladění této antény. Fázovací vedení je spočítáno na 75 ohm. A po připojení
koaxiálního kabelu 50 ohm se sudými násobky vlnové délky * zkracovací činitel  nejde anténa doladit. Je třeba vložit jeden 1/4 lambda úsek.
Pochopitelně opět zkrácený o zkracovací činitel. U kabelu RG 58 to je 0,66, tedy :    1/4 lambda = 110 mm
                                                                                                                                 1/2 lambdy = 220 mm
Toto je zásadní věc a byla ověřena na několika vzorcích antén HB9CV. U mých antén mám kabel od fázovacího vedení liché násobky
lambda ke konektoru a napájecí část od stanice jsou sudé násobky 1/2 lambda

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Tady jsou již detaily  z výroby portejblové antény, kterou používám dodnes a na ní jsem udělal všechny svoje DX spojení . Ráhno vyrábím z Al plechu 0,5mm , který je ohnut do tvaru U  8 x 6 x 8 mm. Prvky jsou vsazeny do vyvrtaných otvorů a zalepeny  vteřinovým lepidlem. Plastová průchodka pro fázovací vedení je také zalepena do ráhna. Do ráhna je zanýtované pájecí očko, na které je připájen dolaďovací kondenzátor.

     
 

    

Direktory  jsou z Al drátu o průměru 3mm a  aktivní prvky antény jsou z Cu drátu průměru 2 mm , který je povrchově opravován niklováním nebo stříbřením. To samé platí i o fázovacím vedení které je také stříbřeno. Stříbřím  přípravkem, který je k dostání v GESu. Ráhno je zakončeno přechodkou na Al trubku průměru 10mm, která se zasouvá do elektrikářské průchodky umístěné na ráhnu  stožáru.


Nyní  k vlastním rozměrům antény :
R   :    337 mm                                                          
Z   :    310 mm
D1 :  298  mm
D2 :  294  mm
a    :    42  mm
b    :   45  mm
R - Z      :    84 mm
Z - D1    :    84 mm
D1 - D2  :  108 mm


Stanley  4.7.2006