wz

Teorie v praxi aneb  jak to doopravdy je ?


1. HB 9 CV     :

       Začnu trochu z gruntu. Po dvaceti letech strávených budováním kariéry  v jistém podniku jsem si řekl dost. Neb podnik šel  s prominutím do prdele a já si uvědomil, že je čas  změnit  životní  priority a začít se živit něčím, co mě bude bavit. A co mě baví ?  Anténařina . Takže  jsem si našel cestičky jak svůj sen uskutečnit. Od podzimu 2006 hákuji v nové firmě, která se zabývá výrobou antén pro mikrovlnná pásma a je v našem kraji jedním z hlavních  ISP  bezdrátového internetu.  Jsem ve firmě  elév , ale zkušenosti s vlastní  konstrukcí antén pro mikrovlny  a i pro naše PMR pásmo mě dostaly tam kam jsem potřeboval. Tedy k přístrojům, které mi odhalí pravdu.
      První anténu co jsem si dovolil  pustit na  spektrální anylyzér  ( ROHDE&SCHWARZ   FSH6  100kHz - 6GHz )  byla moje vymazlená HB9CV+2dir , se kterou jsem pokořil  300km hranici na PMR. 
 
                                                                              
        
                          
 
Tento spektrální analyzér umožňuje  anténnímu experimentátoru  vše ze říše snů, a zároveň konstruovat a ladit antény, které budou  optimálně vyladěny. Jak tedy dopadla moje anténa HB9CV+2dir ?  No co dodat dopadla nadmíru dobře a výsledky z portable vysílání tomu napovídaly.
Tady je tedy screenshot , tedy  sejmutý obrázek z   R&S FSH6.
 
                                                                 
 
Na spektrálním analyzéru  FSH 6  byly nastaveny tyto hranice :  min. 440 MHz
                                                                                                 max 460 MHz
                                                                                                 M1  446 MHz  
                                                                                                 M2  448 MHz
                                                                                                 M3  450 MHz   
 
Tedy  M1 až M3  jsou markery , tedy jakési značky na stupnici ohraničující požadovaný úsek pásma požadované frekvence. Sejmutý graf z měřidla  na obrázku  napovídá o všem potřebném. Tedy  jasně vidíme , kde nám anténa  rezonuje a zároveň  můžeme odečíst  v  jednotkách  [ dB ]  hodnotu odraženého výkonu.  Tedy např. pro začátek PMR pásma  je to -24,9 dB  - SWR 1:1,12 a pro  sdílené kmitočty je to -20 dB tedy  SWR 1:1,22.
 
Co  dodat závěrem?  Tato anténa  mě provázela mými začátky na PMR a veškeré DX jsem uskutečnil jedině díky ní. Měření  tedy potvrdilo , že  konstrukce a výpočty  byly správné. 
 
Další  anténa pod  spektrálním analyzérem bude  oblíbený MOXON.
 

Stanley  30.3.2007